DOLAR

31,3633$% 0.41

EURO

33,9489% 0.22

BİST100

%

a

İSKİ’NİN İÇMESUYU YATIRIMLARI HIZ KESMİYOR23 bin kilometreye yaklaşan içmesuyu altyapısı ile İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz su sağlayan İSKİ, yeni ihtiyaçlar çerçevesinde de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

İSKİ’NİN İÇMESUYU YATIRIMLARI HIZ KESMİYOR

23 bin kilometreye yaklaşan içmesuyu altyapısı ile İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz su sağlayan İSKİ, yeni ihtiyaçlar çerçevesinde de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

3 YENİ İÇMESUYU ARITMA İNŞAATI DEVAM EDİYOR

İSKİ, Şile (Darlık), Terkos ve Taşoluk İçmesuyu Arıtma Tesisleri’nin inşaat çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Şile’de zaman zaman yaşanan su stresine son vermek amacıyla inşaatı devam eden Şile İçmesuyu Arıtma Tesisi, günlük 20 bin metreküp içmesuyu arıtacak kapasiteye sahip olacak. Ayrıca çevre yerleşimler için de yeni su kaynağı olacak.

Terkos ve Taşoluk İçmesuyu Arıtma Tesisleri’nde de inşaat çalışmaları sürüyor. Tesisler, Arnavutköy ve İstanbul Havalimanı’na hizmet edecek. Terkos arıtmanın günlük kapasitesi 120 bin metreküp, Taşoluk’un ise 100 bin metreküp olacak.

Her üç tesis de 2022 yılı içerisinde hizmete alınacak.

SİLİVRİ’YE KONMODÜLER İÇMESUYU ARITMA TESİSİ

İstanbul’a 365 gün 24 saat kesintisiz, kaliteli ve içilebilir su temin eden İSKİ, şehre verdiği suyun kalitesini arttıracak çalışmalara da devam ediyor. Bu kapsamda, Silivri’de Gümüşyaka Konmodüler İçmesuyu Arıtma Tesisi inşaatını tamamlandı.

Yaklaşık 1 sene içerisinde bitirilerek hizmete alınan tesis, Silivri’nin Gümüşyaka, Değirmenköy, Çanta, Balaban ve Büyükçavuşlu Bölgelerine hizmet veriyor. Günlük 13 bin 500 metreküp su arıtabilen konmodüler arıtma tesisinin maliyeti ise yaklaşık 5 milyon lira.

EMİRLİ 2. KADEME AÇILIYOR!

Ömerli İçmesuyu Arıtma Tesisleri içerisinde yer alan Emirli 2. Kademe İçmesuyu Arıtma Tesisi hizmete giriyor. Günde 500 bin metreküp içmesuyunu arıtacak olan tesis, Ömerli Tesisleri’nin toplam kapasitesini 2 milyon 50 bine çıkartacak.

Emirli 2. Kademe İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin tamamlanması ile, İstanbul’un arıtma kapasitesi artacak. Ayrıca Ömerli’deki mevcut tesisler yedeklenecek. Bu durum, Ömerli’deki diğer tesislerin bakım ve onarım faaliyetlerinin daha rahat gerçekleştirilmesini de sağlayacak.

 

540 milyon liraya mal olan “Emirli 2. Kademe İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde arıtılan sular, tıpkı Ömerli İçmesuyu Arıtma Tesisleri’nde yer alan diğer tesislerde olduğu gibi, Anadolu Yakası’nın tamamı ve Fatih, Bakırköy, Beşiktaş, Sarıyer ve Zeytinburnu’nun su ihtiyacını karşılayacak.

TERKOS-İKİTELLİ İSALE HATTI İNŞAATI DEVAM EDİYOR

İSKİ’nin içmesuyu yatırımları bunlarla da sınırlı değil.

İSKİ, Avrupa Yakası’nın artan su ihtiyacını karşılamak amacıyla Terkos-İkitelli İsale Hattı inşa ediyor. İsale hattı, Terkos Gölü’nden İkitelli İçmesuyu Arıtma Tesisi’ne ve buradan Büyükçekmece Havzası’na su iletimini sağlayacak. İkitelli İçmesuyu Arıtma Tesisileri’nin daha verimli çalışmasını sağlayacak.

Yaklaşık 34 kilometre uzunluğunda ve 2 bin 500 milimetre çapında inşa edilen hat, 2023 yılının ilk yarısında hizmete girecek.

İdare’nin bir diğer içmesuyu hattı çalışması da, Kağıthane-Bahçelievler ile Bahçelievler-Sefaköy İçmesuyu Tünelleri. Tünellerin toplam uzunlukları 21 kilometreyi buluyor. Tünellerle, Düzce’den İstanbul’a gelen Melen suyunun, Avrupa Yakası’nın batısına kadar ulaştırılması hedefleniyor.

MELEN’DE KAPASİTE ARTIYOR

İSKİ, İstanbul’un geleceğini de planlıyor. İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Melen Sistemi’nin kapasitesi arttırılıyor. Sisteme eklenecek yeni pompalar ile kapasite günlük 735 bin metreküp artacak. Şehire günlük ortalama 3 milyon metreküp içmesuyu temin edildiği düşünüldüğünde İstanbul önemli bir su kaynağı kazanmış olacak.

Öte yandan İSKİ, İstanbul’daki su kayıp kaçak oranını düşürmek için de çalışmalar yürütüyor. Türkiye genelinde kayıp-kaçak oranı ortalaması yüzde 50’lere

yaklaşırken İstanbul’da 2019 yılında yüzde 22,31 olan bu oran, yapılan çalışmalarla, 2020 yılında 20,68’e geriledi. Bununla yetinmeyen İdare, yüzde 15 oranını yakalamayı hedefliyor.

 

GÜNÜN YOUTUBE VİDEOSU

 

4 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sezgin Baran Korkmaz’ın yatını satışa çıkıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.