DOLAR

19,0441$% 0.01

EURO

20,7830% 0.51

BİST100

%

a

UĞURLAR OLSUN SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

ÜSKÜDAR CHP İLÇE BAŞKANLIĞI UĞUR MUMCU ANMA YÜRÜYÜŞÜ

Demokratik ve laik Türkiye mücadelesinde halkın gerçekleri öğrenme hakkı için canını ortaya koyan Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu öldürülmesinin üzerinden otuz yıl geçti.

Dönemin iktidarının, cinayeti çözmenin ve faillerini yakalamanın devletin namus borcu olduğunu söylediklerini ve fakat bu uğurda hiç bir adım atmadığını üzüntüyle hatırlıyoruz.

Aradan geçen bu 30 yılda cinayeti azmettirilenlerin ortaya çıkarılamamasını bir demokrasi ayıbı olarak görüyoruz.

Bu ayıp tıpkı Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi yeni gazeteci cinayetleri için de karanlık odakları cesaretlendiren bir örnek olarak karşımızda duruyor.

Değerli Üsküdarlılar, basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden cesur gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçilmiştir.

Tıpkı bundan otuz yıl önce olduğu gibi, bugün de gazeteciler sözlü, yazılı ve fiziksel saldırılarla baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.

Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alan ülkemizde Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere duyulan ihtiyacın ne denli arttığını bugün bir kere daha hatırlatıyoruz.

Bu vesileyle, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösterilmesini, gazetecilerin mesleklerini yapmalarının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz.

Uğur Mumcu hayatteyken yaptıkları ve yazdıkları ile Türkiye’de; demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü konusunda eşine az rastlanır bir mücadele verdi. Şüphesiz, onu ve diğer cesur gazetecileri katledenler ortaya çıkarılınca Türkiye’nin bağırsakları temizlenmiş olacak. Böylece yaşarken savunduğu değerlere, ölümüyle de katkı vermiş olacak. Uğurlar ölmez derken tam da bunu kastediyoruz.

Uğur Mumcu’yu ölümünün otuzuncu yılında sevgi, saygı ve özlemle anarken,

“Mumcu Cinayetini aydınlatmak en büyük hayalim” diyen ve sekiz yıl sonra aynı gün öldürülen emniyet müdürü Gaffar Okkan’ı da saygı ve özlemle anıyoruz.

24.01.2023 İSTANBUL GAZETEM ÜSKÜDAR

2 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Maltepe’deki camiler Kandil Gecesi’ne hazır

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.